Young Boys – CFR Cluj 2-1. Ardelenii au fost eliminați din Europa League după un penalty controversat

CFR Cluj a ratat dramatic calificarea în 16-imile Europa League, după un meci controversat cu Young Boys Berna. Elvețienii s-au impus cu 2-1, dar campioana României a condus cu 1-0 și a fost surclasată în prelungirile partidei.

Campioana României termină grupa pe locul 3, cu 5 puncte, după AS Roma (13 puncte) și Young Boys (10 puncte).

Gabriel Debeljuh a deschis scorul pentru clujeni în minutul 84, dintr-o pozitie de offside nesemnalizată de tușier.

În minutul 90 Bălgrădean a fost eliminat cu ușurință de centralul francez, după ce l-a atins ușor pe fundașul Zesiger, urcat în careu la o fază fixă. Bălgrădean a boxat mingea cu o mână, iar după ce a lovit balonul l-a șters și pe Zesiger. Centralul Benoit Bastien a acordat penalty, l-a eliminat pe Bălgrădean, iar Nsame a marcat de la 11 metri.

Nsame a primit cartonaș roșu câteva momente mai târziu, însă tot elvețienii au fost cei ce au reușit să marcheze, Guadino înscriind in minutul 90+6 și stabilind scorul final.

Meciul s-a încheiat cu eliminarea lui Djokovic.