VIDEO|Tottenham, a doua finalistă Champions League. A întors rezultatul și a marcat golul calificării în ultimele secunde

O nouă seară istorică în Champions League. Tottenham a revenit incredibil și s-a calificat în finala competiției, după ce Ajax a câștigat cu 1-0 la Londra și a avut 2-0 la pauză în returul semifinalei. Lucas Moura a fost eroul meciului pentru englezi. Brazilianul a reușit un hat-trick, golul calificării fiind marcat în ultimele secunde de prelungiri.

În tur, Ajax Amsterdam a învins cu 1-0, iar miercuri echipa olandeză a condus cu 2-0, prin golurile lui de De Ligt ‘5 şi Ziyech ’35. Tottenham a revenit însă după pauză. Moura, aflat într-o formă de zile mari, a marcat în minutele ’55, ’59. Golul care a adus calificarea a fost marcat de brazilian în minutul ‘90+6. A fost 3-3 la general, dar echipa condusă de Mauricio Pochettino merge în finală datorită golurilor marcate în deplasare.

Tottenham va evolua în premieră în ultimul act al Champions League, după un gol venit în minutul 90+6. Acesta este golul marcat cel mai târziu într-o partidă care aduce o calificare, în istoria competiției. Iar Lucas Moura Lucas a devenit primul fotbalist din istoria Champions League care întoarce printr-un hat-trick un rezultat de 0-2 pentru echipa sa.

În finala care se va disputa pe 1 iunie, la Madrid, Tottenham va juca împotriva unei rivale din Premier League, Liverpool, care s-a calificat după ce a câștigat cu 4-0 în fată Barcelonei.