Simona Halep se califică în semifinale la Dubai după un 3-6, 6-2, 6-2 contra Arynei Sabalenka

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de la Dubai, după ce a învins-o pe Aryna Sabalenka (Belarus), locul 13 WTA şi cap de serie numărul 7, în sferturile competiţiei, scor 3-6, 6-2, 6-2.

Primul set a avut un început echilibrat, cele două jucătoare mergând cap la cap pentru 5 game-uri. La scorul de 3-2 pentru Sabalenka au urmat 3 break-uri succesive, iar Simona Halep a pierdut primul act al meciului după numai 27 de minute.

Simona a intrat calmă în setul secund, iar bielorusa a resimțit asta. Sabalenka nu a făcut față ritmului infernal menținut de Simona, care a greșit neforțat de doar două ori în setul secund, iar meciul a fost împins în decisiv.

Campioana de la Wimbledon a reușit rapid break-ul în setul decisiv, iar Sabalenka nu a mai putut reveni. Halep și-a adjudecat setul cu 6-2 și a câștigat partida după o oră și 38 de minute.

Sportiva din România va juca vineri, în semifinalele Dubai Tennis Championships contra lui Jennifer Brady, locul 52 WTA.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta croata Petra Martic (15 WTA) și kazaha Elena Rybakina (19 WTA)