Simona Halep pierde în două seturi cu Svitolina și va lupta vineri pentru accederea în semifinale

Simona Halep a pierdut meciul cu Elina Svitolina (8 WTA), scor 5-7, 3-6, în Grupa Mov de la Turneul Campioanelor. Svitolina se califică astfel în semifinale.

Pentru calificarea în semifinale, Simona trebuie să o învingă vineri pe Karolina Pliskova (2 WTA).

Svitolina a început puternic partida, reușind primul break al acesteia. Ucraineanca a dominat majoritatea schimburilor și a condus rapid cu scorul de 3-0 în primul set.

Simona a egalat la 3, apoi s-a mers cap la cap până la 5-6, când Svitolina a închis setul pe serviciul Simonei.

Simona a deschis setul al doilea cu un break, avantaj pe care Svitolina i l-a anulat rapid. Sportiva din ucraina a făcut break-ul decisiv la 4-3, după care Simona nu și-a putut reveni.

Ultimul game a fost extrem de disputat. Svitolina a început slab, iar Simona a avut două mingi de break, ratate din cauza a două greșeli. Elina a revenit și a închis game-ul și setul.