
FCSB dă o lovitură importantă pe plan financiar. Vicecampioana Ligii 1 din ultimele patru ediţii a semnat un contract de sponsorizare cu Betano, compania care activează în domeniul pariurilor sportive, urmând să fie sponsorul principal al clubului finanţat de Gigi Becali.
Potrivit celor de la ProSport, echipamentele au fost trimise deja la printat, astfel ca noul sponsor va putea fi vazut pe tricouri chiar de la derbiul cu CFR Cluj, din weekend.
Sursa citată mai scrie că gruparea din Berceni ar putea avea o problemă pentru ca noul sponsor are un contract similar si cu Universitatea Craiova.
Cum regulamentul interzice ca două echipe din aceeași divizie să fie sponsorizate de aceeași companie, oltenii ar trebui să semneze un nou acord.
1 milion de euro pe sezon ar fi suma pentru care s-au înţeles FCSB şi Betano, potrivit lui Gigi Becali: ”Betano vrea să semneze cu noi, dar nu se poate să luăm un milion de la ei pentru că şi Craiova are acelaşi sponsor şi se interpretează. Regulamentele nu permit asta”.
Ultimul sponsor plătea tot 1 milion de euro
Potrivit declaraţiilor publice făcute de Gigi Becali, compania City Insurance, ultimul sponsor principal al FCSB-ului, ar fi plătit în conturile clubului un milion de euro anual. Suma a fost mărită în 2017, spune acelaşi personaj, de la 600.000, atât cât prevedea contractul iniţial. Chiar dacă nu a beneficiat de acţiuni de promovare a brandului din partea FCSB, City Insurance a apărut în discuţiile publice ca urmare a unor mărturisiri ale finanţatorului clubului. La finalul sezonului trecut, Becali menţiona faptul că cei din conducerea sponsorului oferă un bonus de 100.000 de euro dacă Filipe Teixeira primeşte o ofertă de prelungire a contractului.