UPDATE|Halep, eliminată în turul al doilea. Mihaela Buzărnescu, învinsă în optimile turneului de la Roma

UPDATE 2

Mihaela Buzărnescu a fost eliminată, joi, de japoneza Naomi Osaka, în optimile turneului de la Roma. Numărul 1 WTA s-a impus, scor 6-3, 6-3.

UPDATE

Simona Halep (2 WTA) a ratat calificarea în optimile turneului de la Roma, fiind eliminată încă din turul al doilea de cehoaica Marketa Vondrousova (44 WTA), jucătoare în fața căreia românca a pierdut și la Indian Wells. Halep a câștigat primul set cu 6-2, însă adversara a revenit și s-a impus cu 2-6, 7-5, 6-3. În setul decisiv, jucătoarea de la noi a acuzat unele probleme medicale la piciorul stâng. Vondousova va evolua, in optimi, tot astăzi, cu rusoiaca Daria Kasatkina, locul 21 WTA.

Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Julia Goerges, 6-4, 3-6, 4-4 și s-a calificat în optimile turneului de la Roma. Adversara sa a decis să se retragă când scorul era 4-4 în setul decisiv, după ce a acuzat unele probleme medicale. Următoarea adversară a româncei este Naomi Osaka, liderul mondial WTA, meci care se va desfăşura joi, nu mai devreme de ora 17:00.

La această oră, Simona Halep joacă împotriva cehoaicei Marketa Vondrousova. Dacă se va impune în fața acesteia, românca va juca meciul din optimi tot astăzi, din cauza că ieri a plouat mult la Roma, iar programul a fost dat peste cap. Partida din optimi ar urma să aibă loc in jurul orei 20:30.

Turneul WTA de la Roma, care se desfășoară pe zgură, face parte din categoria Premier 5 și are premii totale în valoare de trei milioane de euro. Directorul competiției este Sergio Palmieri. Campioana ultimelor două ediţii este Elina Svitolina. Ucraineana a trecut în ambele finale de Simona Halep. Dacă va câștiga competiția, jucătoarea din Constanța va primi peste jumătate de milion de euro, fiind cap de serie numărul 3 la turneul de la Roma.