Marea Britanie vrea să pună capăt libertății de circulație din prima zi de Brexit

Marea Britanie vrea să pună capăt libertății de circulație din prima zi de Brexit. Ministrul de Interne face presiuni pentru ca restricțiile la granițe să intre în vigoare imediat după expirarea termenului limită, 31 octombrie, potrivit The Independent.

Însă, potrivit jurnaliștilor britanici, Marea Britanie nu a pregătit nimic care să înlocuiască sistemul din prezent. În acest fel, devine incertă situația celor aproximativ 3 milioane de cetățeni europeni, dintre care peste 400.000 sunt români.

Organizația care reprezintă cetățenii UE în Marea Britanie a spus că : “acest lucru va deschide ușa discriminării”.

Conform The Independent, noul plan poate fi privit ca un mod de a forța UE să redeschidă negocierile în ceea ce privește acordul Brexit, semnalând o poziție fără compromisuri, care ar provoca, tulburări uriașe și consecințe asupra tutror cetățenilor UE, dar și ai Marii Britanii.

Guvernul nu va readuce în vigoare proiectul de lege privind imigrația , deoarece se teme că va fi deturnat de parlamentarii care înceară să blocheze un Brexit fără acord.

Ministrul pentru Brexit Stephen Barclay, a anunțat duminică, 18 august pe Twitter că a semnat ordinul de abrogare a aderării Marii Britanii la UE. Acest lucru înseamnă că de la 31 octombrie jurisdicția legilor europene va înceta pe teritoriul britanic.

“Este un semnal clar către popor că nu mai dăm înapoi”, a transmis Barclay cetățenilor.