Liverpool, noua ,,regină” a Europei. ,,Cormoranii” au câștigat al șaselea trofeu al Ligii Campionilor

Liverpool a câştigat Liga Campionilor, după ce a învins cu 2-0 o altă echipă engleză, Tottenham, în finala disputată sâmbătă seară pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid. Astfel, noua ,,regină” a Europei și-a adjudecat cel de-al șaselea trofeu UEFA Champions League.

Liverpool a obţinut un penalty după numai 23 de secunde, la un henţ comis de Sissoko. Egipteanul Mohamed Salah a marcat după un minut şi 49 de secunde, golul său fiind pe locul 2 pe lista celor mai rapide reușite din finala Ligii Campionilor.

Fără ocazii importante de ambele părţi, scorul pauzei a fost 1-0. În repriza secundă, Divock Origi, introdus în partea a doua, a marcat în minutul 87, stabilind rezultatul final și liniștea în tabăra ,,cormoranilor”.

Chiar dacă nu a reușit să câștige trofeul, Tottenham a atins cea mai bună performanţă din istoria clubului, prin calificarea în finala competiției. În Liga Campionilor au mai fost până acum şase finale între echipe din aceeaşi ţară.