Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid. Românca și-a asigurat locul doi mondial

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de la Madrid, după ce a învins-o pe australianca Ashleigh Barty (9 WTA) în două seturi, scor 7-5, 7-5, după aproximativ o oră şi 30 de minute. Românca ajunge astfel pentru a patra oară în semifinalele acestui turneu.

Simona Halep o va întâlni vineri în semifinală pe câştigătoarea duelului dintre Naomi Osaka (1 WTA) şi Belinda Bencic (18 WTA). În urma acestei victoriei, Halep și-a asigurat de luni, revenirea pe locul 2 mondial, după ce a devansat-o pe Petra Kvitova.

“E un turneu special pentru mine. Încă iau antibiotice, nu e uşor să joc, dar sunt motivată când joc aici. Oamenii s-au purtat frumos cu mine, mereu găsesc energia necesară aici.Sunt departe de titlu, sunt semifinale. Mâine va fi o mare provocare, mă voi gândi la meci şi voi încerca să joc cel mai bun tenis”, a declarat românca, la finalul partidei cu Barty.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar în 2018 s-a oprit în sferturi. Premiile acestui turneu sunt în valoare totală de $7,021,128.