Halep s-a calificat în finala de la Madrid. Românca poate reveni pe locul 1 WTA dacă va câştiga turneul

Simona Halep a învins-o pe elvețianca Belinda Bencic, scor 6-2, 6-7, 6-0 și s-a calificat în finala turneului de la Madrid. Dacă va câștiga și în ultimul act, românca va fi din nou lider mondial.

Dacă în primul set, Simona Halep s-a impus ușor, setul secund a fost unul strâns, Bencic reușind să rămână în joc după ce a învins la tie break. Încurajată frenetic din tribune, în setul decisiv, românca nu i-a dat nicio șansă adversarei și a reușit să câștige toate game-urile. În cea de-a doua semifinală, care va avea loc vineri, se vor întâlni Sloane Stephens si Kiki Bertens.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar în 2018 s-a oprit în sferturi. Premiile acestui turneu sunt în valoare totală de $7,021,128.