Halep, OUT de la US Open în turul 2!

Simona a pierdut duelul cu Townsend din turul al doilea US Open cu scorul de 6-2, 3-6, 6-7 (7). Towsend se va duela pentru un loc în optimi cu Sorana Cîrstea, ultima româncă rămasă în competiție.

Taylor Townsend a reușit să pună multă presiune pe Simona prin venirile permanente la fileu. Cu toate acestea, Simona și-a adjudecat primul set cu 6-2, dar a fost ușor incomodată de agresivitatea adversarei, care a profitat de serviciu și de urcările la fileu.

Simona a cedat agresivității adversarei și a pierdut setul al doilea cu 3-6, urmând să se intre în decisiv, unde americanca a dominat copios mai multe momente.

În decisiv, Towsend s-a aflat într-o conducere permanentă și a ratat primele două mingi de meci la scorul de 5-4. Până la urmă a reușit să se impună la 4, în tiebreak.

Conform statisticii, Towsend a urcat de 105 ori la fileu!