Eliminare dramatică pentru Manchester City. Care sunt semifinalele din Champions League și programul meciurilor

Meci de poveste în Champions League. Tottenham s-a calificat în semifinalele competiției, după ce a eliminat-o pe Manchester City, grație golurilor înscrise în deplasare. Raheem Sterling a marcat în prelungiri golul care ar fi trimis-o pe City în semifinale, însă reușita lui a fost anulată pe baza tehnologiei VAR, pe motiv de offsaid. Meciul s-a terminat 4-3 pentru echipa lui Guardiola, dar Tottenham s-a calificat datorită victoriei din tur, scor 1-0.

Primele 5 goluri ale serii au fost marcate în 21 de minute, un record în istoria competiției. În celălalt sfert de finală al serii, Liverpool a eliminat-o pe FC Porto, scor 4-1, după ce în tur cormoranii au învins cu 2-0.

În meciurile de marți, Ajax a produs marea surpriză, reușind să se califice în semifinale, după ce a învins-o pe Juventus, scor general 3-2. Ajax este din nou în semifinalele celei mai importante competiţii europene rezevate cluburilor după 23 de ani.
În turul anterior, olandezii au produs o altă surpriză, eliminând-o pe deţinătoarea trofeului, Real Madrid, după 1-2 şi 4-1.

Astfel, una dintre semifinalele Champions League va fi Ajax-Tottenham. În cealaltă semifinală se vor întâlni Liverpool-Barcelona. Catalanii au reușit să treacă de Manchester United, scor general 4-0 (0-1, 0-3).

Manșa tur a semifinalelor UEFA Champions League este programată pe 30 aprilie și 1 mai, iar returul se va juca pe 7 și 8 mai. Pentru că au ajuns în semifinale, echipele calificate și-au asigurat câte 31 de milioane de euro.