CFR Cluj – Rennes 1-0. Ardelenii, aproape de “primăvara” europeană. Arlauskis, omul meciului

CFR a obţinut o victorie extrem de importantă pe teren propriu cu Rennes şi e la un pas de calificarea în primăvara europeană.

Francezii au avut prima mare ocazie a meciului, prin Hunou. Arlauskis şi-a salvat însă echipa. Rennes a ratat o şansă imensă de a deschide scorul pe finalul primei reprize prin Niang.

Ardelenii au început mai ofensiv repriza secundă, Culio l-a întins bine pe Salin. Rennes nu s-a lăsat mai prejos şi Romain del Castillo a trecut pe lângă gol.  Arlauskis a fost din nou salvator şi la şutul de la distanţă al lui Borigeaud.

Rondon a adus victoria CFR-ului pe final de meci, dar nu a putut să se bucure mult, pentru că a fost eliminat în minutul 90.  Clujenii au scăpat fără gol în prelungiri, în ciuda asalturilor în valuri ale francezilor.

CFR are acum acum 9 puncte şi va juca peste trei săptămâni pe terenul lui Lazio .